Élesztőház

sörök

konyha

rövidek

borok

kávé

sörfőzés

Kukoricasör – minden, amit a mexikói aranyról tudni akartál

A különleges sörök között már volt alkalmunk néhány igencsak formabontó, a maláta-komló-élesztő szentháromságával valamilyen értelemben szakító sörrel közelebbről is megismerkedni. Ha azonban úgy gondolnád, hogy a lista teljes, akkor érdemes tovább olvasnod, hiszen azon olyan egyéb érdekességekkel is találkozhatsz, mint például a kukoricasör, mely már a nevével is azt sugallja, hogy ennél a tételnél bizony nem csak az eddig megszokott gabonák kaptak szerepet. De mióta és miért készítenek kukoricából is sört? És miben térnek ezek az ízvilágukat tekintve? Cikkünkben többek között most ennek járunk utána.

Kezdjük egy meglepő ténnyel: a kukoricasört sok esetben a mai napig övezi valamiféle negatív sztereotípia. Ennek egyik lehetséges okaként említhetnénk az 1516-os bajor tisztasági törvényt, mely kimondta, hogy a sör kizárólag árpamalátából, vízből és komlóból készülhet. Erre az előírásra sokan a minőségi sör valamilyen máig élő és örök sztenderdjeként tekintenek, holott nem árt tudni, hogy a tisztasági törvény sokkal inkább gazdasági, mintsem a sör minőségét javító megfontolásokból született. Ennek fényében tehát aligha hivatkozhatunk a kukoricasörrel szembeni ellenállás okaként bármilyen csökkent élvezeti értékre, vagy ízre.

liquidgold.hu

A másik lehetséges ok, – ami ráadásul maximum részben lehet csak helytálló, – hogy a kukoricának is számtalan fajtája és változata létezik, és valóban előfordulhat, hogy nem a legkiválóbb, és erre a célra legalkalmasabb fajták kerülnek kiválasztásra alapanyagként, melynek ez esetben néha valóban a minőség láthatja kárát. Megfelelő szakértelem és előállítás esetén azonban ez szerencsére fel sem merülhet.

A kukoricasör eredete

A kukoricasör eredetét kutatva igencsak messzire és régmúltra kell visszatekintenünk, hiszen annak elődjét Chica néven az Andok hegység lábainál élő inkák (kiváltképp az inka nők) készítettek először. A Chicha-nak Dél-Amerikában számos változata terjedt el, és az a cserekereskedelemben is fontos szerepet játszott. Az első modern kori, fermentált változat John Boston nevéhez köthető, aki a 1796-ban az ausztráliai Sydney-ben előállított kukoricasörével hozzájárult a népszerű ital még szélesebb körben történő elterjedéséhez.

S hogy miért pont kukorica?

A válasz egyszerű. Amerika a világ legnagyobb kukoricatermelője, a növény pedig igazán kézenfekvő alapanyagként szolgált, nem csupán a táplálkozás, hanem az alkoholkészítés tekintetében is. A magas terméshozamot produkáló kukorica pedig ráadásul nem csak Amerikában, hanem gyakorlatilag a világon bárhol megterem, így érthető, hogy szinte minden országban kísérleteznek vele.

A kukoricasör előállítása, jellegzetességei

A Magyar Élelmiszerkönyv szerint a sörmalátából, valamint pótanyagokból vízzel cefrézett, komlóval ízesített, sörélesztővel erjesztett, szén-dioxidban dús, általában alkoholtartalmú ital. A maximum 30% mértékig felhasználható pótanyagok körében pedig a csírátlanított kukoricaőrleményt is nevesíti. A kukorica sör alapanyagként történő felhasználásának azonban világszerte többféle módja van. Az nem csupán kukoricadaraként, hanem kukoricacukorként, grízként, malátázott kukoricaként és számos egyéb változatban is előfordulhat.

Azt már tudjuk, hogy a különféle gabonák malátájából a cefrézés során nyerik ki az erjesztéshez, valamint szén-dioxid képződéséhez nélkülözhetetlen cukrokat. A kukorica  pedig cukrokban meglehetősen gazdag, így ebből a szempontból remek alapanyagként szolgál, ám kevesebb erjeszthető szénhidrát és több maradék cukor keletkezik belőle, mely ezáltal édeskésebb ízt is eredményez.

A kukoricasörök komlózása jellemzően kisebb mértékű, és alkoholtartalmuk sem túl magas, általában 4-5 % körüli. A kukoricával készített sörök között jellemzően alsóerjesztésű lagerekkel találkozunk, de előfordulnak pale ale-k, cervezak és pilsnerek is a repertoárban.

Érdekesség, hogy a Beer Judge Certification Program (BJCP)  sör kalauza a kukoricasört nem nevesíti önállóan, hiszen a kukorica jellemzően minden esetben valamely egyéb gabona összetevő mellett szerepel.

Emellett viszont az alternatív gabonából főzött (és jellemzően gluténmentes) sörök különálló kategóriát alkotnak, melynek lehetséges összetevői között a kukoricát ugyancsak gyakran fellelhetjük.

A kukoricás sörök ízvilága szempontjából a kukorica sok esetben inkább egy szolid, ám kellemes mellékszereplő, mintsem egy domináns karakterrel bíró összetevő. Mivel az általában maximum 30%-os arányú pótanyagként szerepel a sörkészítés során felhasznált gabonák között, így ízjegyei nem számottevők a velük készült sörökben sem.

A jellegzetes édeskés íze azonban általában lágyítja a komló keserűségét, így a sörök indexét is csökkentheti. A kukoricás sörök színét többnyire a sárga különböző árnyalatai jellemzik.

Kukoricasörök a nagyvilágból és itthonról

Szerencsére (vagy sajnos) nem kell sem Peruig, sem Mexikóig utaznunk, ha egy jófajta kóstolóra vágynánk, hiszen bárhol is járunk a világban, kedvünkre csemegézhetünk a kiváló kukoricás sörökből. És nincs ez másként idehaza sem.

  • A Corona Beer kétségkívül megkerülhetetlen, ha a kukoricás sörökről esik szó. A 4,6% alkoholtartalmú Corona-t 1925 óta készítik, 1995-ben pedig már 150 országban a legkelendőbb mexikói import sörként jegyezték. Fogyasztását a gyártó egy kevés lime-mal ajánlja, melyre ,,Corona rituáléként” is hivatkoznak. A halvány, szalmasárga színű lager egy csipet komlóval és kellemes, ám semmiképp nem túlzott édességével  igazán üdítő tétel. Érdekesség, hogy a 0,33 literes palackokon túl csapolt változatban nem is találkozhatunk vele.
nytimes.com
  • A Peroni Nastro Azzuro is könnyen a szívünkbe zárhatja magát, hiszen például a kukoricagrízzel készülő  Peroni Nastro Azzurro Stile Capri tételük az aranysárga színe mellett a napsütötte szicíliai citrom és olajfalevél kivonatával és aromáival is a mediterrán életérzést hivatott a palackba csempészni. A könnyű, citrusos lager 4,2%-os alkoholtartalmával remek frissítőként szolgál.
dreherzrt.hu
  • A lengyel Cortes sörgyár világos arany színű  Cortes Extra kukorica söre is megér egy misét: enyhe malátás árnyalata kellemes komlós illattal társul, melyet kiválóan ellensúlyoz a kukorica édessége. Összetevői között a kukorica mellett az árpamaláta, a komló, a rizs, valamint az élesztő is megtalálható.
comon.agency
  • A hazai mezőnyben a Rizmajer sörfőzde spanyol gyarmatosító hódítóról elnevezett Rizmajer Cortez kukoricasöre is egy hamisítatlan és pazar élményt kínáló mexikói stílusú sör, mely 55 % csírátlanított kukoricát és emellett 45 % világos, pilzeni malátát is tartalmaz, így kijelenthető, hogy az izgalmas főszerep vitathatatlanul a kukoricáé. 5,5%-os alkoholtartalmával egy könnyed, ám mégis karakteres szereplő a kukoricasörök itthoni palettáján.
rizmajershop.hu
  • Ugyancsak a hazai vonalon bukkan fel a FIRST Craft Beer kínálatában megtalálható First Craft Mexicano nevű, mexikói lagerek ihlette alsóerjesztésű kukoricás söre, mely bár alapjaiban a hagyományos lágerek ízvilágát hordozza, enyhe keserűséggel, ugyanakkor van benne valami könnyed és üde, csakúgy, mint a mexikói életérzésben.
shop.firstcraftbeer.com

A kukoricás sörök nem csak az eredetük és nem mindennapi összetevőjük miatt különlegesek, hanem azért is, mert felidéznek valamit a latin-amerikai karneváli hangulatból is. Aranysárga színükkel, édeskés aromáikkal a forró nyarat idézik, melyet mindig jól esik felidézni, különösen azokon a napokon, amikor egy kis plusz energiára, vagy melegségre vágyunk.

Az Élesztőben is megtapasztalhatod mindezt, hiszen számos remek sörrel, kiváló hangulattal és pazar ízekkel igyekszünk minden napba valami kellemeset csempészni.