Ahogy arról már a whisky eredetéről és elkészítéséről szóló cikkünkben is írtunk, az ikonikus ital előállítása nem csupán a különféle alapanyagok, lepárlási folyamatok és az érlelés izgalmas összjátéka, hanem egy folyamatosan fejlődő terület, melynek nyomán egyre több kiváló tétel születik. De mit tudunk a különböző whisky stílusokról? Miben különböznek egymástól és hogyan befolyásolják a poharunkba kerülő ital ízét? Cikkünkben ezúttal a whisky fajták kérdéskörét járjuk körbe.
A whiskyk kategorizálásának lehetséges szempontjai
A whiskyk világa egészen különleges: nem csupán nemzetekről és tradíciókról mesél, hanem egyedülálló ízeivel életre is kelti ezeket. A hagyományos whiskykészítő államokban, – mint például Írországban Skóciában, Írországban, Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, vagy Japánban – a whiskynek sajátos tradíciói vannak. A különböző nemzetek hitvallása szerint a végeredményt nem csupán a cefre összetétele, a lepárlás, vagy az érlelés technikája befolyásolja, hanem akár olyan körülmények is, mint például a víz minősége, melyből az ital készül. A földrajzi származás tehát már önmagában sok szempontból kardinális lehet, így a whisky fajtájának meghatározásánál is. Érdekesség, hogy bár az Európai Uniós szabályozás lefekteti a whisky definíciójának, valamint előállításának kritériumait, de ezekre inkább minimum feltételekként tekinthetünk, mint például a fahordóban, legalább három évig tartó érlelés előírása.
A legismertebb whisky fajták
Single Malt whisky (malátawhisky)
Az egy adott lepárlóüzemben előállított (,,single”) változatok jellemzően 100%-ban árpamalátából készülnek. A tételek konkrét elnevezése sok esetben a lepárló nevéből származik. A skót whiskyk között a single malt műfaj számtalan koronázatlan királyát megtalálhatjuk.
Single Grain whisky (gabonawhisky)
Többféle gabonából, egy adott lepárlóban, általában folyamatos lepárlással készített változat. Alapanyagát nem minden esetben malátázzák. Előszeretettel keverik (azaz blendelik) a kizárólag maláta alapú whiskykkel, így előállításuk gazdaságosabb, ennek ellenére mégis jó minőségű ital készíthető.
Blended Malt whisky (kevert malátawhisky)
Kizárólag single malt whiskyk házasítása nyomán készített változat. Egyre növekvő népszerűségét annak is köszönheti, hogy a blendekben újszerű, izgalmas ízek bukkannak fel.
Blended whisky (kevert whisky)
A maláta- és gabonawhiskyk keverése nyomán készülő blendelt whiskykben a házasításnak köszönhetően egészen új íz és aromák jelennek meg. Léteznek olyan skót whiskyk, melyeket akár 15-50 eltérő maláta, valamint gabonawhisky komponenséből állítanak elő.
Bourbon whiskey
Az Amerikai Egyesült Államokban készített, igencsak népszerű stílus előállítása során az alapanyagként felhasznált gabona legalább 51%-át kukoricának kell alkotnia, emellett a vadiúj tölgyfahordókban, minimum 2 évig történő történő érlelés is fontos kritérium. A minimum 40% alkoholtartalmú bourbon whiskey ízjegyei között jellemzőek a vanília, a karamell aromái.
Tennessee whiskey
A Tennesse whiskey bár sok hasonlóságot mutat a bourbon whiskey-vel, – így például az alapanyagait tekintve is -, ám azokat kizárólag Tennessee államban állíthatók elő, emellett a lepárlást követő, juharfából készült faszén szűrőn keresztül történő átszűrés is elengedhetetlen lépés. Legismertebb képviselője a Jack Daniel’s.
Rozswhisky (Rye whisky)
Az amerikai törvények szerint a rozswhiskynek minimum 51% rozst kell tartalmaznia, mely fűszeres, száraz ízvilágot kölcsönöz az italnak. Érdekesség, hogy a kanadai előírások nem ennyire konkrétak a rozstartalomra vonatkozóan, a rozswhisky inkább egy történelmi hagyományok nyomán fennmaradt kategória, kevésbé szigorú szabályozással.
Pure Pot Still whisky
A különleges ízvilágú, 18. század eleje óta létező ír whiskey stílus malátázott, valamint malátázatlan gabonából készül, réz lepárlóüstökben. Jelenleg két Pure Spot Still whiskey márka létezik, a Redbreast, illetve a Green Spot, ám számtalan blendben is megtalálhatók.
Whisky fajták Nemzeti tradíciók szerint:
A különböző nemzetek szerint történő kategorizálás bár érthető módon átfedésben van a fent ismertetett stílusokkal, ám sokan a mai napig az előállító nemzet szerint hivatkoznak a whisky különféle változataira.
Skót whisky
Bár Skócia vitathatatlanul a single malt whisky-jeivel aratja a legnagyobb sikereket, ám a legnagyobb mennyiségben meglepő módon mégis blendeket készítenek. A skót whisky egyik jellemzője jellegzetes, füstös íz, mely a maláta tőzegfüsttel történő szárításának köszönhető. Blendelt whiskyjeik esetén a palackokon feltüntetett életkor a legfiatalabb párlat életkorára utal. (The Glenlivet, Tha Macallan, Monkey Shoulder, Glenfarcias.)
Ír whisky
Bár számos hasonlóságot mutat a skót stílusú whiskey-vel, de attól eltérő módon az előállításához szükséges malátát zárt kemencékben szárítják, a bourbon hordókban végzett, – legalább három évig tartó – érlelés pedig szintén karakteres és egyedi ízt kölcsönöz az ír whiskyknek. (Jameson, Bushmills, Connemara.)
Japán whisky
A japán whiskyk prototípusaként leginkább a skót malátawhiskyt jelölhetnénk meg, ám elképesztő innovációikkal, szinte tökélyre fejlesztett lepárlási és érlelési technikájukkal nem csupán dinamikusan fejlődnek, hanem egyenesen úttörők a whiskykészítés művészetében is. Single malt és blended típusokat is előszeretettel készítenek. (Nikka, Hibiki)
Amerikai whisky
Fontos sajátosságuk, hogy alapanyaguk jellemzően kukorica, vagy rozs, valamint maláta helyett gabonából készített pépet használnak. Híres amerikai whisky stílusok a bourbon, a Tennesse, valamint a rozswhisky. Ízviláguk fűszeres, vaníliás, pörkölt jegyekkel átszőtt.
Érdemes tehát nyitottnak lenni és az eddig megszokott stílusokhoz képest kipróbálni valami egészen újat: bármilyen fajtáról is beszéljünk, a minőségi whisky garantáltan nem okoz csalódást, ráadásul izgalmas lehetőségek nyílnak, hogy megtalálhasd a hozzád legközelebb álló stílust és ízvilágot.
Az Élesztőház SpiritBar-jában a legjobb whisky fajták várnak, ahol a különleges importok mellett ráadásul magyar specialitásokat is fellelhetsz.