A legismertebb szeszes italok között kalandozva szinte elképzelhetetlen, hogy ne szenteljünk egy fejezetet a jó öreg vodkának, hiszen talán nincs is olyan ország, ahol ne ismernék és fogyasztanák előszeretettel az ikonikus és legendás múltra visszatekintő italt. De honnan is származik tulajdonképpen a vodka? Miből készül pontosan, és milyen fajtái vannak? Cikkünkben ezúttal nem csak ezekre a kérdésekre igyekszünk válaszolni, hanem arra is, hogy mi teszi igazán ütőssé ezt az italt, és hogy változott-e bármit a kezdetekhez képest.
A világ legnépszerűbb szeszes italainak 2023-as listáján a vodka az előkelő 6. helyet szerezte meg, míg az Egyesült Államokban a legtöbbet fogyasztott szeszes italként tartják számon. A siker titka valószínűleg nem csak abban keresendő, hogy a vodka a legnagyobb eséllyel kímél meg bennünket a másnaposság kellemetlen tüneteitől, hanem abban is, hogy többféle alapanyagból készíthető, sokféleképpen fogyasztható, íze pedig letisztult és üde.
A vodka története
A vodka pontos eredetére vonatkozó források sokszor ellentmondásosak: máig nem egyértelműen tisztázott például, hogy az Lengyelországból, vagy Oroszországból származik-e valójában. A kérdés abból a szempontból talán lényegtelen is, hogy a vodka 15-16. században készített elődjére még nem is feltétlenül tekinthetünk mai értelemben vett vodkaként; az sok esetben tartalmazott például egyéb szennyeződéseket is.
Egyes legendák szerint az első orosz vodka receptjét 1430-ban egy Isidore nevű szerzetes alkotta meg, míg más források szerint Lengyelországban már 1405-ben is készítettek vodkát, ahogy a ,,wódka” szót is használták már ebben az időben (a kifejezés egészen pontosan alkohol alapú gyógyszereket és fagyasztott borból készült kozmetikumokat jelentett).
A modern vodka megteremtése azonban kétségtelenül főként az oroszok érdeme, hiszen például a Theodore Lowitz orosz kémikus által feltalált szénszűrés alkalmazása lehetővé tette az italban lévő szennyeződések eltávolítását, valamint a biztonságosabb előállítást.
Maga a vodka elnevezés egyébként oroszul ,,vizecskét” jelent, ami talán sokat sejtet azzal kapcsolatban, hogy mennyire fontos szerepet tulajdonítanak annak a mindennapokban is. Az ital a XX. század első felében Európa nyugati felét, később pedig az Egyesült Államokat is meghódította.
A vodka sajátosságai
A szeszesitalokról szóló EK rendelet szerint a vodka olyan mezőgazdasági eredetű, etil-alkoholból gyártott szeszes ital, amelyet élesztővel való erjesztés útján burgonyából és/vagy gabonafélékből, esetleg egyéb mezőgazdasági nyersanyagból állítanak elő.
Mivel a lepárolás során a felhasznált nyersanyagok, valamint az erjesztés során képződött melléktermékek érzékszervi jellemzői (illatok, aromák, ízjegyek) számottevően csökkennek, így tehát lényegében bármiből is készül a vodka, az eredmény nagyon hasonló lesz. A különleges ízek és színek elérése érdekében a vodkát utólag sok esetben ízesítik, vagy egyéb módon kezelik.
A vodka minimális alkoholtartalma 37,5 térfogatszázalék. Bár az az előírás szerint nem színezhető, ám meghatározott mértékben édesíthető, de a végtermék ez esetben sem tartalmazhat literenként 8 gramm invertcukornak megfelelő édesítőterméknél többet.
A vodka elkészítése
A vodka alapanyagát elsődlegesen a burgonya és a gabonafélék képezik, de tulajdonképp az bármilyen cukor, vagy keményítőtartalmú mezőgazdasági alapanyagból elkészíthető.
Előállításának első lépése minden esetben a cefre elkészítése, melynek során az anyagot pépesítik és vízzel keverik, majd élesztőt adnak hozzá és állni hagyják, azaz erjesztik. Ezt követi a forralás, amit általában forralókamrában végeznek. A folyamat befejezését követően az italt lepárolják, (melyet a hagyományos lepárlással ellentétben többnyire oszlopos, vagy akár több oszlopos lepárlással végeznek) végül pedig – akár többször is – leszűrik.
Minél többször párolják le a vodkát, annál magasabb lesz annak alkoholtartalma, ezért a megfelelő mérték elérése érdekében általában hígítják is, ám a palettán olyan egészen ütős tételekkel is találkozhatunk, mint a 88% (!) alkoholtartalmú Balkan 176 Vodka.
Fahordós érlelésre jellemzően nem kerül sor, a különböző ízesítőanyagok hozzáadása ellenben gyakori.
A vodka különféle stílusai
A vodkával kapcsolatban sokakban él az a téves feltételezés, miszerint az gyakorlatilag íztelen és jellegtelen, izgalmas aromajegyeket pedig nem, vagy alig tartogat. A minőségi vodkának azonban- alapanyagtól, előállítási módszerektől függően – igenis megvannak a maga stílusjegyei, így érdemes tehát egy kicsit jobban beleásni magunkat ennek rejtelmeibe.
Bár kétségtelenül a semleges és könnyű ízprofillal bíró klasszikus vodkák a legkedveltebbek, melynek egyik legismertebb példája a világ első számú vodkájaként titulált, háromszor desztillált és 10-szer szűrt orosz Smirnoff NO. 21 Classic, emellett a klasszikus vonalon túl az ízesített vodkák között is igencsak izgalmas tételekkel találkozhatunk. Ebben a mezőnyben már a különböző fűszerek, gyümölcsök is az ízélmények szolgálatába állnak, és olyan ínycsiklandó felütésekkel találkozhatunk, mint például a menta, a vanília, a málna, a lime, de érdemes megkóstolni az olyan igazán formabontó társításokat is, mint a Finlandia feketeribizlivel és borssal ízesített remekműve, a Finlandia Blackcurrant, vagy a kókusz és tejkaramella utóízeivel megbolondított Finlandia Coconut.
Léteznek emellett a nem csak burgonyából és/vagy gabonából, hanem például gyümölcsök felhasználásával készített vodkák, – ami természetesen azok ízére is hatással van, – ám a hatályos szabályozás szerint a nem kizárólag burgonya illetve gabona alapanyagot tartalmazó vodka jelölésén ezt jól láthatóan fel kell tüntetni.
A lengyelek egyébként hagyományosan rozsból készítik a vodkát, mely zamatos és fűszeres ízjegyekkel társul, de a burgonyát is előszeretettel használják erre a célra. Az egyik legismertebb lengyel vodka a Żubrówka, melyet attól is különleges, hogy bizonyos fajtáit az egyedülálló Bison Grass növény kivonatával ízesítik.
Természetesen a vodkának számos országban született meg a saját változata, így például a francia Grey Goose is egyedülálló minőségben, a legkiválóbb francia alapanyagokból, őszi búzából és a különleges Gensac forrásvízből alkotta meg a remekműveiket, ahogy a japán Haku kézműves vodka is kiválóan eleveníti meg a nemzeti tradíciókat: alapanyaga a tökéletesre csiszolt fehér rizs, a vodkájukat pedig bambuszszénen szűrik át.
A vodka fogyasztása
A vodka önmagában is kitűnően fogyasztható, egy kis jég vagy szóda kíséretében pedig kifejezetten kellemes frissítőként szolgál. Emellett ne feledjük azt sem, hogy az alapvetően semleges íze miatt kitűnő koktél alapanyagként is megállja a helyét, így az olyan közkedvelt koktélokban is tökéletesen működik, mint például a pikáns Bloody Mary, vagy a gyömbérsörrel készülő Spicy Mule koktél.
A vodkákkal természetesen mi sem viccelünk: az Élesztőben a legjobb tételeket válogattuk össze a repertoárba, és ha közben megéheznél, pazar ételválasztékunk gondoskodik arról, hogy minden tekintetben minőségi élményekkel távozhass.