Egy kíváncsi és lelkes sörrajongóban joggal merül fel a kérdés, hogy vajon miket érdemes megkóstolnia, ha tradicionális horvát sörökre vágyik? Mióta készítenek egyáltalán a horvátok söröket, és melyek a legkedveltebb márkáik, stílusaik?
Cikkünkben ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni, így ha legközelebb déli szomszédainknál jársz, már kellő magabiztossággal csemegézhetsz a választékból, de akár itthon is megízlelheted a horvát sörök különleges világát.
Ha azt gondolnád, hogy Horvátországot főként a tengerért, a nevezetességekért és a finom ételekért érdemes meglátogatni, akkor ideje újragondolni ezt az feltételezést. 2010-ben Horvátország a 14. helyen állt az egy főre jutó sörfogyasztás világranglistáján, ami talán árulkodó abban a tekintetben, hogy bizony itt is nagy kultúrája van ám a sörfogyasztásnak. Emellett az utóbbi időkben náluk is egyre népszerűbbek a kézműves sörök, melyeket szintén izgalmas színfoltot jelenthetnek a felfedezések kapcsán.
A horvát sör eredete
Noha az ókori és középkori emlékek meglehetősen szegényesek, ami horvát söröket illeti ám a XVIII. századtól ez megváltozott, a XIX. század végére pedig a sörkészítés fellendült, és nem csupán a tömeges méretű előállítás indult el, hanem az gazdasági értelemben is jelentős iparággá vált. A legrégebbi horvát sörmárka, az eszéki Osječko az első sörét 1664-ben készítette.
Melyek a hagyományos horvát sörök és sörstílusok?
A horvát sörök veteránjaiként legtöbbször a jó öreg lagerekre hivatkoznak. Ez az időtálló típus a legrégebbi sörfőzdék kínálatában is máig fellelhető és sosem okoz csalódást, ha egy könnyed, ám mégis frissítő sörre szomjaznánk.
A legnépszerűbb horvát sörmárkának számító Ožujsko klasszikus tétele is egy ropogós és üde, számos aranyérmet és díjat nyert lager, melyet már több, mint 120 éve készítenek. Kiegyensúlyozott komló és maláta ízprofiljával, áttetsző arany árnyalataival valószínűleg mindig dobogós lesz a legnépszerűbb horvát sörök listáján. Érdekesség, hogy az Ožujko sör horvátul márciusi sört jelent, hagyományosan ugyanis ebben a hónapban készítették a legfinomabb söröket.
Hasonló népszerűségnek örvend a Karlovacko pivo, melyre ugyancsak örökzöld tételként tekinthetünk: lagerének fűszeressége, valamint 5%-os alkoholtartalma egy könnyed és igazán kellemes sörré teszi. Nevét egyébként Karlovac városáról, az előállításának helyéről kapta.
A legismertebb és legkedveltebb tradicionális horvát sörmárkák listáján emellett olyan nevek is szerepelnek, mint például a mindig frissítő Pan, vagy a Zagrebačka főzde , melynek 7,3 %-os alkoholtartalmú, ütős, sötét lágere a Tomislav szintén egy ikonikus darab.
S ha már tradíciókról beszélünk, érdemes megkóstolni a Ličanka sörgyár Horvátország legmagasabb hegyéről, a Velebitről elnevezett sörét, a Velebitsko-t is, melyet a horvátországi Lika régióban, az itteni víz felhasználásával készítenek. Termékeiket a tisztaság és a tradíciók jegyében máig az 1516-os bajor tisztasági törvény szerint állítják elő.
A kézműves sörök térhódítása
A kézműves sörök horvátországi megjelenése utat nyitott az addig ismeretlen, újszerű és izgalmas sörstílusok elterjedésének is.
Az első kézműves sörfőzde, a zágrábi Zmajska pivovara 2013-ban jött létre Horvátországban. Gazdag kínálatukat folyamatosan fejlesztik, és különféle szezonális tételekkel is bővítik, így az olyan sörstílusok mellett, mint például a Pale Ale, az IPA, vagy a Porter olyan remekművekkel is kísérleteznek, mint például a Nitro noir névre keresztelt Ír dry stout-juk, vagy Critters Went Berserk néven futó, a 10%-os alkoholtartalmú dark ale-juk. A vad és merész, Concoction elnevezésű kollekciójukra egyébként a ,,sörfőzőik játszótereként” hivatkoznak.
2019-es indulása után ugyancsak elképesztően sikeres és népszerű lett a Varionica kézműves sörfőzde is, mely szintén igyekszik művészi szintre igyekszik emelni a sörkészítést. Neon stout elnevezésű stout-juk például egy olyan darab, mely a kávé és csokoládé íncsiklandó ízjegyeivel bolondítja meg a gabonás, krémes alapkaraktert.
Ugyancsak figyelemre méltóak a Devetka főzde kezdeményezései is a horvát kézműves sörök zászlóshajóinak mezőnyében. Russian Imperial Stout-juk (RIS) például olyannyira ütősre sikeredett, hogy azt a 10 legjobb horvát kézműves sör közé is beválasztották. A RIS magas színvonalon reprezentálja a porterekre és stout-okra jellemző malátás keserédességet, krémességet és intenzív, sötét színvilágot az ehhez társuló magas alkoholtartalommal.
Az újhullámos sörkészítés persze a hagyományos sörfőzdéket is egyre inkább megihleti. Az 1994-ben alapított Medvedgrad sörfőzde például bár a klasszikus vonalon is remek, időtálló tételekkel rendelkezik, ám a kísérletezés jegyében ma már merész és formabontó stílusokkal, szezonális tételekkel is rendre előrukkolnak és tartják a lépést a legújabb sör-trendekkel. Balthazar nevű Hoppy lagerük például egy igazán csábító darab: gyümölcsös illatával, visszafogott keserűségével nem véletlenül örvend nagy népszerűségnek.
Az igazán egyedi horvát sörkalandok
Különleges élményben lehet részünk, ha ellátogatunk Hvar mesés szigetére. Az itt található Vunetovo sörfőzde igazán autentikus köntösben kínál – nem csak söröket – az ide látogatóknak. A Vunetovo Craft Beer bárban mesés környezetben ízlelhetjük meg a horvát sörök széles választékát, emellett helyi alapanyagokból készült specialitásokat is felszolgálnak a vendégeknek. Black IPA -jukat pedig 2016-ban az év legjobb horvát sörének választották.
Természetesen a horvát főváros is megkerülhetetlen pontja az ország sörtérképének: a zágrábi sörfőzdék szintén pazar kínálattal igyekeznek öregbíteni a horvát sör kiváló hírnevét. A fentebb már említett Zmajska pivovara mellett a Nova Runda is egy különleges szereplője a sörkészítésnek. Filozófiájuk szerint, mivel a sört az igazán tökéletes élmény érdekében frissen érdemes fogyasztani, így azt csak dobozokban és hordókban tárolják. A tökéletes eredmény érdekében emellett nem alkalmaznak szűrést, sőt pasztőrözést sem, és törekszenek arra, hogy söreik a tömeges sörgyártás végtermékeitől teljesen eltérő élményt nyújtsanak. Ahogy ők fogalmaznak: ,,a sör művészet” és ennek minden apró, vagy aprónak tűnő részletét véresen komolyan is veszik.
Végezetül, ha már Zágrábban járunk, érdemes a Pulfer főzde kínálatát is alaposan szemügyre venni. A 2016-ban létrejött márka szintén a legmagasabb minőségű sörnek szentelte a teljes üzletpolitikáját, így az alapanyagoktól kezdve, az előállítási, vagy a disztribúciós folyamatain át minden részletet úgy alakítottak ki, hogy saját elveik szerint készíthessék és értékesíthessék a söreiket. Állandó kínálatukban helyet kaptak az olyan klasszikusok, mint például Zágráb egyik hírességéről, Paula Landsky női karmesterről elnevezett, citrusos-gyümölcsös jegyekben bővelkedő Session IPA-juk, a Landsky, emellett a szezonális palettájuk is tele van olyan izgalmakkal, mint például a lédús, ananászos-mangós ízjegyekkel telített DDH (,,double dry-hopped”) NEIPA-juk, a Hopzinga.
A fentiek fényében könnyen beláthatjuk, hogy ezentúl Horvátországot is bátran felvehetjük a képzeletbeli sörtérképünkre, hiszen megannyi rejtett gyöngyszemet tartogat a felfedezésekre és jó sörökre szomjazók számára. A különböző ízek és stílusok izgalmas kínálatában egészen biztosan mindenki talál valami igazán kedvére valót, melyekkel akár idehaza is találkozhatsz. Ha tehát legközelebb horvát szomszédainknál jársz, elég ha annyit mondasz: „Jedno pivo, molim Vas!”.
A többit pedig csak bízd a hagyományaikra. ☺