A pálinka Magyarország legnépszerűbb és legikonikusabb itala, a késdobáló kocsmáktól kezdve a gourmet éttermekig mindenhol fogyasztják. Ismerd meg a pálinka eredetét és a pálinka fajták sokféleségét pálinka körképünkből!
A magyar pálinka alapját a Kárpát-medencében termő zamatos, illatos gyümölcsök adják, amelyek egyedi ízvilágukat az éghajlati és talajadottságok kivételes összhatásának köszönhetik.
Az egyes pálinkafajták megkülönböztethetőek a készítés módja, a felhasznált gyümölcsök és földrajzi régió alapján is. Mi egy kissé önkényes besorolást is készítettünk:
- házipálinka
- manufaktúrákban főzött pálinka
- nagy tételben készült magas minőségű pálinka
Sajnos a boltokban sokféle olcsó szesz is kapható, amit pálinkának “álcáznak”. Ezeknek a macskajajt okozó lőréknek azonban vajmi kevés köze van az igazi pálinkához, fogyasztásukat nem is javasoljuk.
A pálinka nagyon szakszerű meghatározása
A pálinka 2013 óta hungarikum. Az Európai Unión belül a “pálinka” szót kizárólag Magyarország használhatja, illetve 4 osztrák tartományban megengedett a “barackpálinka” megnevezés.
A Pálinkatörvény (2008. évi LXXIII. Tv.) szigorúan meghatározza a magyar pálinka kritériumait:
- kizárólag nemes- és vadgyümölcs, szőlő és aszúszőlő-törköly felhasználásával készülő párlat
- kizárólag Magyarországon termett gyümölcsöt tartalmaz és a feldolgozás teljes folyamata is Magyarországon történik
- meghatározott eljárással készül
- Alkoholfoka minimum 37,5% V/V
- 100%-ban gyümölcsből készül, semmilyen hozzáadott anyagot nem tartalmazhat, de a gyümölcságyon való érlelés megengedett
Bár Romániában is engedélyezett a pálinkafőzés, viszont megnevezésre kizárólag a pălincă szó használható.
A pálinkakészítés története dióhéjban
A pálinka szó a szlovák nyelvből került a magyarba, eredetije a palenka, ami a paliť szó származéka, ennek jelentése “éget”.
A pálinkára utaló első írásos emlék 1630-ból való, azonban a kifejezést ekkor még a gabonából és szőlőből készült alkoholos italok, borpárlatok megnevezésére egyaránt használták. A mai értelemben vett pálinkafőzést igazoló első tárgyi emlék a XVIII. századból származik. Pálinkának a XIX. századtól kezdték el a kifejezetten gyümölcsből készült szeszeket nevezni, a borpárlatokat pedig a franciából átvett konyak szóval jelölték.
A 19. században működő 100.000 főzde közül csupán 6000-ben folyt ipari méretben a pálinka készítése. Azonban a század végére a főzdék nagy része eltűnt; nagyjából 1000 pálinka készítő üzem maradt meg, ebből 30 főzde gyártott ipari mennyiségben alkoholt.
Érdekes, hogy éppen a főzdék számának csökkenésével párhuzamosan jelent meg az első magyar pálinka a nemzetközi piacakon, a pálinka exportja pedig a II. világháborúig folyamatosan növekedett.
A szocializmus évtizedeiben a pálinka készítése technikailag és az alapanyagot tekintve is rendkívül gyenge színvonalúvá vált; a rendszerváltás után gyakorlatilag a semmiből kellett újraépíteni a színvonalas italfőzést és a magyar pálinka nívóját.
2008-ban döntött a Magyar Országgyűlés a Pálinkatörvényről, ami azóta is érvényben van. A pálinka készítése házilag 2010-től engedélyezett, fejenként maximum 200 liter főzhető évente. Abban az esetben adómentes, ha nem haladja meg az 50 litert és kizárólag magánfogyasztásra készül. A pálinkatörvény rendelkezik egy speciális pálinka zárjegyről, melynek célja a minőség biztosítása.
A pálinka szó Európai Unión belüli kizárólagos használati jogáért Magyarország és Románia egyaránt igényt tartott. A kérdés állítólag úgy dőlt el, hogy a magyar Külügyminisztérium képviselője elővette a román értelmező kéziszótárt és ebből felolvasta a pálinka szó meghatározását, ami így hangzik: „A palincă magyar eredetű, gyümölcsből erjesztéssel és lepárlással készülő szeszesital.”
Jelenleg hivatalosan 8 magyar tájegység rendelkezik saját eredetvédett pálinkával, amik külön-külön is hungarikumok:
- Szatmári Szilvapálinka
- Kecskeméti Barackpálinka
- Békési Szilvapálinka
- Szabolcsi Almapálinka
- Gönci Barackpálinka
- Újfehértói Meggypálinka
- Pannonhalmi Törkölypálinka
- Göcseji Körtepálinka
Pálinkafajták
A Pálinkatörvényvben az egyes pálinka fajták pontos meghatározása is szerepel. Az alábbi felsorolás, bár nem teljes, igyekszik minél többféle pálinka típust említeni. Természetesen másféle csoportosítások is léteznek.
- Kisüsti: a lepárló maximum 1000 literes lehet és réz felületet is tartalmaz. A pálinkát legalább 2 szakaszban párolják le.
- Érlelt pálinka: 3 hónapig érlelik, maximum 1000 literes fahordóban, vagy 6 hónapig érlelik, 1000 literesnél nagyobb fahordóban.
- Ópálinka: Egy évig érlelik legfeljebb 1000 literes hordóban vagy két évig érlelik 1000 literesnél nagyobb hordóban.
- Törkölypálinka: Borkészítés során, a szőlő feldolgozásának mellékterméke a törköly. A törköly erjesztésével és lepárlásával készül a törkölypálinka.
- Ágyaspálinka: A kész pálinkát legalább 3 hónapig ún. gyümölcságyon érlelik. Ha a pálinka fajtája és a gyümölcságy azonos, akkor az adott gyümölcs nevével jelölhető a pálinka, egyéb esetben vegyes gyümölcs ágyas pálinka a helyes megnevezés.
- Ízesített pálinka: mézzel, cukorral vagy köménymaggal ízesített “pálinka”. A Pálinkatörvény értelmében természetesen hivatalosan nem nevezhető pálinkának, azonban a hétköznapi szóhasználatban mégis így terjedt el.
- Borpárlat: A bort lepárolják, így az alkoholtartalma megemelkedik és pálinka lesz belőle. A XIX. századtól az italra a konyak megnevezést használjuk.
- Seprőpálinka: A seprő a bor erjedése során keletkező üledék. Ennek erjesztésével készül a seprőpálinka, amit manapság jellemzően hozzá kevernek a gyümöcspárlathoz.
- Vad gyümölcspálinka: vadon termő gyümölcsök felhasználásával készül. Például vadcseresznye, vadkörte, som, kökény, csipkebogyó.
Neves főzdék és gyártók
A pálinka készítése komoly tudást, odafigyelést, szakértelmet igényel, és természetesen elengedhetetlen a kiváló alapanyag. Az alábbiakban 11 elsőrangú pálinkát készítő magyar főzdét ismerhetsz meg.
Árpád Pálinka
Az Árpád Pálinka családi manufaktúra, a név a férfitagok keresztnevének tiszteleg, hiszen az Árpád név több generáció óta öröklődik a családban. Elhivatottan készítenek elsőrangú pálinkát, ezt díjak sora is igazolja. Az Árpád Pálinka 5 alkalommal lett az Év Pálinkafőzdéje, 2016-ban megkapta az év Magyarország Pálinkája címet és 2 alkalommal választották Békés Megye Pálinkájának.
Az Árpád Pálinkatanyán lehetőség van a békési tájegység eredetvédett italának, a Békési Szilvapálinkának a kóstolására. Repertoárjukban az alábbi pálinka fajták képviseltetik magukat:
- Ágyaspálinka: különlegesség a díjnyertes Silver Feketecseresznye Pálinka 0.5L (40%)
- Vad gyümölcs pálinka: Árpád Prémium Feketeberkenye Pálinka (40% 0,5L
- Vegyes gyümölcs pálinka: Generáció Pálinka Cuvée 0.7L (40%).
- Érlelt pálinka: Prémium Érlelt Szilva Pálinka 0.5L (40%)
- Igazi különlegességek az ízesített párlatok, például a Prémium Gyömbér Párlat 0.5L (40%)
Nobilis Pálinka
A Nobilis Pálinkafarm a Vértes lábánál, Szár település határában található. A pálinka készítése 2010-ben kezdődött, azóta is minden évben megjelölik az adat évjáratot. A pálinkához szükséges gyümölcsöt 300 hektáron, a Nobilis maga termeli, illetve gyűjti, mivel vad gyümölcsökből is főzik a nemes italt.
A Nobilis repertoárjában főleg klasszikus pálinkák szerepelnek, de találunk ágyas és érlelt pálinkát is:
- klasszikus pálinka: NOBILIS Szilva Pálinka
- érlelt pálinka: NOBILIS Érlelt Alma Pálinka
- ágyaspálinka NOBILIS Ágyas Meggy Pálinka
- vad gyümölcsből főzött pálinka: NOBILIS Kökény Pálinka
- szőlőpálinka: NOBILIS FORTE Irsai Olivér Szőlő Pálinka, ami egy igen ütős ital, 55% alkoholfokkal.
Panyolai Szilvórium
Az első pálinkát Panyolán 1732-ben főzték, így a Panyolai Szilvórium Kft. az egyik legrégebbi hazai pálinkafőzde. A szilvórium a szilvapálinka régi neve.
Klasszikus pálinkáik között megtaláljuk a földrajzi eredetvédett gyümölcsökből készült párlatokat, mint a Szabolcsi Almapálinka és Szatmári Szilvapálinka. A kínálatban van számtalan különlegesség, érlelt és ágyaspálinka, különösen magas alkoholtartalmú pálinka, ritka gyümölcsökből főzött pálinka, úgymint a birs vagy a fekete cseresznye.
A Panyolai több terméke Érték és Minőség Nagydíjat kapott, többek között az alábbi ritkaságok:
Érlelt pálinka és földrajzi oltalom alatt álló gyümölcsökből készült Érlelt Elixír Szabolcsi alma 0,5 l és az Érlelt Elixír Szatmári szilva 0,5 l. Előbbit eperfa, utóbbit tölgyfahordóban érlelték. Friss almával együtt érlelték az Aranyalma 0,5 l pálinkát.
Békési Pálinkafőzde
Az első magánfőzde Magyarországon, mely családi vállalkozás kereteiben jött létre 1984-ben, Békés településen. Kezdetben csak bérfőzést vállaltak, majd megvásároltak egy kiszuperált gőzmozdonyt, ennek gőzével fűtötték az üstöket. Így indult be a nagyobb volumenű, kereskedelmi pálinkafőzés Békésen 1991-ben. Két évvel később bővültek és hamarosan nagyobb méretekben készült a nemes nedű.
2003-ban pálinka kóstolót és múzeumot is kialakítottak, amit később korszerűsítettek és méltóbb helyre költöztettek. A bérfőzést a cég a mai napig megtartotta, sőt, saját címkés pálinka előállítására is van lehetőség, akár vásárolt gyümölcsből is.
A Békési Pálinkafőzde repertoárja alapvetően néhány klasszikus gyümölcsre épül. Vannak köztük ágyaspálinkák és 1-2 különlegesség is:
- A Békési Pálinkafőzde jellemző terméke a régió eredetvédett pálinkája, a Békési Szilvapálinka 0,7 l (40%.
- Az ágyasok közül klasszikus a Békési Ágyas Barackpálinka 0,5L (38%)
- A prémium kategóriában található a Békési Prémium Cigánymeggy pálinka
- Kifejezetten magas alkoholtartalmú pálinka háromféle gyümölcsből készül, ilyen például a Békési 50 Meggypálinka 1,0L (50%).
Agárdi Pálinkafőzde
Az Agárdi Pálinkafőzde 20 éve működik a Velencei-tó mellett. Prémium pálinkákat és párlatokat készít limitált mennyiségben. A palackozást kézzel végzik és minden terméküket egyedileg sorszámozzák.
Több mint 300 különböző díjat nyert a főzde külföldön és Magyarországon egyaránt, köztük kétszer az Év Pálinkafőzdéje címet. Lehetőség van náluk főzdelátogatásra, pálinkakóstolásra, egyéb rendezvények tartására. Az Agárdi Bisztróban finom ételeket is fogyaszthatunk a prémium pálinkák mellé.
Klasszikusuk, a Vilmoskörte pálinka 40% 0,5l. Törkölyből készült párlat a Tokaji musk. törkölyp. 40% 0,35 l, illetve a ritkaságszámba menő szőlőtörkölyből főzött Takler Syrah törkölyp. 40% 0,35l és a Szivar Aszútörköly p. 45% 0,5l.
Az Agárdi Pálinkafőzde repertoárjában igazi ínyencségek és ritkaság is szerepelnek, mint a amforában érlelt pálinkák, például az Amphora Irsai Olivér szőlő pálinka 40% 0,5l. Az amforában ún. mikrooxidáció jön létre, ennek eredményeként a pálinka natúr jegyekkel és selymes ízzel gazdagodik.
Igazi ritkaság a Borseprő párlat 15 éves 44% 0,7l és a bodzabogyóból készült Bodza pálinka 40% 0,35l
Kövér Pálinkafőzde
A Kövér Pálinkafőzde az egyik legújabb a pálinka piacon, 2019-ben indult útjára a családi vállalkozás Noszvajon. Már az első évben rengeteg díjat szerzett és az azóta eltelt időszakban is sikeres volt a főzde a különböző minőségi megmérettetéseken.
2022-ben a Nemzeti Pálinkakiválóság Programban mind a 9 nevezett tételét díjazták. 2023-ban pedig a Besztercei Szilva Pálinkája lett a legjobb az Országos Pálinka- és Törkölypálinka Versenyen.
A repertoár klasszikus gyümölcs alapokra épül, de ritkább gyümölcsből éi főznek pálinkát. Díjnyertes az Alma Pálinka – 0,5 Liter és a Kökény Pálinka – 0,1 Liter. A Bükkben gyűjtött gyümölcsből készült a Som Pálinka – 0,1 Liter.
Gyulai Pálinka Manufaktúra
Gyulán az első pálinkafőzdét báró Harruckern János György alapította három évszázaddal ezelőtt, ezért a gyár Báró Harruckern Gyulai Pálinka Manufaktúra Kft. néven működik. Szintén az alapítónak tisztelegnek a róla elnevezett Báró Harruckern pálinka sorozattal.
A Gyulai Pálinka Manufaktúra is számtalan díjat tudhat magáénak, 2012-ben a Madárberkenye pálinkájuk megnyerte a Hundeszt versenyt. Ezen felül arany, ezüst és bronz minősítések sokaságával kiérdemelték, hogy Magyarország egyik legjobbjának nevezhessük a gyulai főzdét.
A Gyulai Pálinka Manufaktúra amellett, hogy számtalan tradicionális és különleges pálinkát készít, bérfőzést is vállal. Az üzem kóstolóházában meg is lehet ízlelni a zamatos gyümölcspárlatokat.
Repertoárjuk gazdag, találunk benne klasszikus, ágyas, törköly, kóser, kisüsti és extrém magas alkoholtartalmú pálinkát is.
- Klasszikus pálinka a KAJSZIBARACK PÁLINKA.
- Az ágyas pálinka a hagyományos ÁGYAS SZILVA PÁLINKA.
- 60%-os alkoholtartalmú a mélyvíz sorozat, például a MÉLYVÍZ VILMOSKÖRTE PÁLINKA.
- Vad gyümölcsből készült a limitált szériás GYULAI NASPOLYA PÁLINKA és a VADCSERESZNYE PÁLINKA.
- Egyszerre kóser és kisüsti a GYULAI KÓSER SZILVA PÁLINKA [0,35L | 42%].
Tarpa Manufaktúra
1924-ből származik az első bizonyíték, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tarpa településen pálinkát főztek. A pálinkafőzde hosszú ideig bérfőzdeként működött, a helyi gazdák alapították. A TSZ felbomlása után a következő tulajdonos egészen véletlenül, egy kirándulás alkalmával talált rá a főzde épületére.
1996-ban született meg a Tarpa Manufaktúra Kft., aminek italai az évek során számos díjat nyertek. Mára Magyarország egyik jelentős, prémium minőségű, helyi alapanyagokra épülő főzdéjévé vált. A főzde elsősorban a földrajzilag eredetvédett szatmári szilvából főz hagyományos és érlelt pálinkát:
- Szatmári szilvapálinka
- Érlelt Aszútörköly pálinka
- Érlelt Fürtös Meggy Pálinka
Zwack Unicum
A legenda szerint II. József császár és magyar király is kedvelte a gyomorkeserűt, ami a későbbi Zwack cég védjegyévé vált. Állítólag az ő szájából hangzott el a híres mondat: “Dr. Zwack, das ist ein unicum!”
Ezzel nevet is adott az italnak, amit az udvari orvosától kapott. A Zwack céget a doktor leszármazottja alapította meg 50 évvel később, 1840-ben. Egyébként felfedezhetőek párhuzamok a Zwack család története és Szabó István világhírű magyar rendező filmje között, ami Ralph Fiennes főszereplésével készült A napfény íze címen.
A Zwack Unicum ma is családi vállalkozás és az Unicum mellett sokféle szeszes italt gyárt, a legkülönbözőbb röviditaloktól kezdve a likőrökön át egészen a pezsgőig.
A Zwack a klasszikus gyümölcsökből (kajszibarack, alma, szilva, meggy) főz hagyományos és kóser pálinkákat. A kóser gyümölcspárlat készítését és alapanyagait az Ortodox hitközség vallási felügyelője hagyja jóvá. Jellegzetes Zwack pálinkák:
- Zwack Sándor nemes kajszibarack pálinka
- Kosher szilvapálinka
- Óbester vegyes gyümölcspálinka
1 Csepp Pálinka
Az 1 Csepp Pálinka Hegykőn, a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén található. Hobbiként indult, majd kézműves, prémium termék lett belőle.
2014-ben a látványfőzde megkapta a „Fertő-táj legszebb háza” elismerést, a pálinka pedig rengeteg díjat zsebelt be: 98 aranyérmes (közöttük 39 Champion díjas) pálinkájuk van. Magyarország legeredményesebb pálinkafőzdéje címét 3-szor is elnyerték, a legutolsót 2020-ban, a Feketeberkenye pálinka 2019-ben Magyarország legjobb pálinkája lett.
Jelenleg 52-féle pálinka van üvegben, köztük több kivételesnek számító tétel is. A Hegykői körte pálinka például egy háziasítás, többféle körtéből készült. A Jeromine alma pálinka is egy kivételes pálinka. Vadon szedett gyümölcsből készült a Kökény pálinka. Talán csak náluk kapható a kávé ágyas szőlő pálinka, a Golden Cascara (Kávégyümölcs ágyon érlelt Piros Veltelini)
Fenegyerek Pálinka és a Gyümölcs Wellness Központ
A Fenegyerek házi főzdeként indult Zamárdiban. Mára az év minden napján nyitva tartó üzletté nőtte ki magát. Kóstolhatunk, vásárolhatunk a Gyümölcs Wellness közPONT üzletében, sőt, megismerkedhetünk a pálinkakészítés fortélyaival is.
Pach Gábor pálinkája főként a balatoni régióban ismert, számos vendéglőben kapható, szenvedéllyel és hozzáértéssel készült prémium kisüzemi ital. Ezt a Destillata versenyen 2016-ban elért nemzetgyőztes cím is igazolja.
A Fenegyerek jelenleg 13-féle gyümölcsből főz pálinkát, köztük hagyományos gyümölcsökből, de akadnak ritkaságok is:
- A FENEGYEREK TÖRKÖLYPÁLINKA selymes, intenzív zamatú pálinka, ami még a törkölyt egyébként nem kedvelőket is megnyeri.
- FENEGYEREK VEGYESPÁLINKA / SZŐLŐ- KÉSEI MEGGY.
- Nem mindennapi gyümölcspárlat a FENEGYEREK SAJMEGGY 68 és a FENEGYEREK MÁLNAPÁLINKA
Térj be hozzánk!
Az Élesztőházban nemcsak hűsítő söröket, de Spirit Barunkban kiváló magyar tüzes pálinkákat is kóstolhatsz. Gyere el és kérdezz, ízlelj, koccints ezzel a régi, tradicionális magyar itallal nálunk is!