Élesztőház

sörök

konyha

rövidek

borok

kávé

sörfőzés

Magyar Sörmárkák Gyűjteménye

Ha meghalljuk a sör szót, leginkább a csehek és a németek ugranak be pedig, ami azt illeti mi magyarok is valódi sörmárka nagyhatalom vagyunk.

Míg néhány évtizeddel ezelőtt majd hogy nem egy kezünkön megszámolhattuk volna a hazai sörmárkákat, addig mára már büszkén kijelenthetjük, hogy mind a nagyüzemi sörgyártás, mind a kézműves sörkészítés a virágkorát éli országunkban.

Egy kis visszatekintés

Igaz, ami igaz, a magyar ember itala a bor és a pálinka, de ez nem jelenti azt, hogy a sör kevésbé lenne népszerű itthon. Sőt! A nyári időszakban szinte egyeduralomra tesz szert a rendkívül széles választékban fellelhető nedű, a forróságban felüdülésre vágyó italozók körében.

A magyar sör története egészen a honfoglaló őseink letelepedéséig nyúlik vissza, amikor azok egyre nagyobb mértékben kezdtek búza és árpa termesztésével foglalkozni. Persze az akkori sör még korántsem volt hasonlatos azokhoz, amikből ma már válogathatunk a polcokon. Sőt, még az 1900-as évek közepén is olyasmit neveztek sörnek, amit sokan ma már talán a szájukhoz sem emelnének. Talán épp ezért szorult háttérbe egy időben a sör a borral szemben.

A szocializmus alatt vált aztán igazán sikeressé Magyarországon a nagyüzemi sörkészítés, de termékeikre nem a legmagasabb minőség volt a jellemző, leginkább kissé ízetlen, gyakran kukoricás jegyeket mutató söröket főztek.

A cél a mennyiség volt, és a minél olcsóbb előállítási költség, hogy a kész termék ára is megfizethető legyen a tömegek számára. A nagy áttörést a 2000-es éveket követő időszak hozta meg, amikor is hazánkban fellendült a kézműves sörfőzés. A kísérletezőbb kedvű, kis sörfőzdék innovatív termékei a nagy sörmárkákat is arra késztették, hogy újragondolják stratégiájukat és termékpalettájukat.

Rá kellett jönniük, hogy az életben maradáshoz nélkülözhetetlen, hogy kövessék a sörfogyasztók igényei által diktált trendeket.

Nagyüzemi sörmárkák

A társadalom lehető legszélesebb csoportját megcélzó, elképesztően nagy mennyiségben termelő, termékeiben nem túl nagy változatosságot mutató sörgyárakat nevezzük nagyüzemnek.

Ezek leggyakrabban alsóerjesztéses eljárással dolgoznak, és a nagy volumen valamint a piacon uralkodó árverseny miatt söreikhez olcsóbb alapanyagokat használnak. Mivel termékeikhez sokszor egy főzetet használnak – és azt higítják vissza különböző százalékban az adott végterméknek megfelelően – emiatt a nagyüzemi sörök ízvilága gyakran eléggé egyhangú.

A magyar sörmárkák nagy része ma már külföldi tulajdonban van, de ettől függetlenül továbbra is a magyarok által előnyben részesített receptúrákat alkalmazzák. Szerencsére még a legklasszikusabb sörmárkák esetében is felismerték, hogy a fogyasztóik megtartásának érdekében változtatniuk kell az általuk kínált termékek listáján, így számos újító megoldást láthattunk az évek során a “nagyoktól” is.

Dreher

A sörgyár 1854 óta készíti főzeteit. Különleges ízvilágát kétféle komló felhasználásának köszönheti. Söreik közt a klasszikus lagerek mellett BAK, alkoholmentes és gyümölcsös sörök is találhatóak. Ma már az Asahi Group Holdings Ltd. tulajdonában áll.

https://www.dreherzrt.hu/



Kőbányai

A Dreher Sörgyárak egyik legelterjedtebb sörmárkája, állítólag az ország egyik legjobban fogyó söre. Enyhén kesernyés világos sör, mely kellemesen szénsavas és az összes közül talán az ikonikus Kőbányai áll a legközelebb a rendszerváltás előtti idők italaihoz.

https://www.dreherzrt.hu/markaink/kobanyai/



Arany Ászok

Ez a kiegyensúlyozott aromájú, világos sör a Dreher másik zászlóshajója. Nevét színéről és a Dreher Antal által kifejlesztett ászokolási technikáról kapta. Egyik legnagyobb előnye, hogy szinte bármely szupermarketben megtalálható.

https://www.dreherzrt.hu/markaink/arany-aszok/

Soproni

A már 128 éve működő sörgyár törekszik a hazai alapanyagok felhasználására. Bár kiemelten fontos számukra a tradíció, azért az újdonságokra sem mondanak nemet (lásd Soproni Radlerek). A korábban Soproni Ászokként futó termékük újragondolt receptúrája miatt tűnt el nevéből a márka nevéből az Ászok szó. Ma már a Heineken tulajdonában áll.

https://soproni.hu/

Borsodi

A legendás sörgyár 1973-ban kezdte meg működését és a Borsodi Világossal robbant be a köztudatba. Elsőként dobott piacra hazánkban alkoholmentes sört (Borsodi Póló), és az ízesített sörök bevezetése is az ő nevükhöz kötődik (Borsodi Friss termékcsalád).

https://borsodisorgyar.hu

Pécsi

Az egykori Pannónia Sörgyár ugyan nagyüzemként működött, de a 2017-es tulajdonosváltást követően a Pécsi sörgyár már kisüzemnek minősül. Termékpalettája ennek köszönhetően igyekszik már inkább a prémium kategóriás sörökre koncentrálni (gluténmentes sör, kraft sörök, weissbier).

https://pecsisor.hu/

Szalon

A Pécsi sörfőzde világos söre, melyet a mai napig az 1907-ben védjegyeztetett recept alapján főznek. Ízét a régió karsztvize, a magas minőségű árpamaláta és a hallertaui komló teszi különlegessé.

https://fr.wikipedia.org

Kézműves sörmárkák

Hazánk sörpiacára a széles körben elterjedt nagyüzemi termékek mellé a 2010-es évektől kezdve egyre nagyobb számban érkeztek kézműves termékek is.

Amikor a magyar sörmárkákról beszélünk a kézműves sörök ma már kikerülhetetlenül a szegmens részét képezik. Országszerte számos sörfőzdét találhatunk, akik az egyre kiemelkedőbb minőség mellett egyre különlegesebb kreációkkal is jelentkeznek, és napról-napra tartogatnak meglepetést azoknak az ínyenceknek, akik a borospoharak helyett inkább a söröskorsókat részesítik előnyben.

Alábbi listánk a teljesség igénye nélkül készült, és csupán szemléltetni igyekszik a hazai kraft sörmárkák elképesztő palettáját.

MONYO

A 2014-ben alapított kőbányai sörfőzde célja a kompromisszummentes kézműves sörgyártás. Alapítóik megunták az akkoriban a piacon fellelhető kraft sörök rendkívül ingadozó minőségét, és úgy döntöttek, saját kezükbe veszik az ügyet. Ma már övék az ország legmodernebb sörfőző üzeme.

https://www.monyobrewing.com/

Fehér Nyúl

A Budapest IX. kerületében található főzde alapítóinak lételeme a kísérletezés. Söreiket már főzdefriss állapotban is megkóstolhatod, sőt kiemelten fontosnak tartják, hogy az arra nyitottakat minél alaposabban bevezethessék a sörfőzés és a kraftsörök világába.

https://www.sorivo.beer/feher-nyul

First Craft Beer

Az alapító testvérpár célja, hogy elfeledtesse a magyar sörfogyasztókkal a rossz minőségű, posztszocialista lagereket. Hiszik, hogy a sör igenis lehet finom. Söreiket vibráló ízgazdagság, lokális alapanyagok használata és kimagasló minőség jellemzi.

https://www.firstcraftbeer.com/bbq/?lang=en

Mad Scientist

Bátor, és unalmasnak semmiképp sem nevezhető sörkülönlegességek készítői ők. Kínálatukban a Rákóczi túrós ízű gose vagy a kardamomos-szilvás imperial stout, mellett természetesen klaszikus IPA-k, ple ale-k és búzasörök is találhatóak.

https://madscientist.hu/en/

Horizont

A hazai prémium söröket gyártó főzdék egyik úttörője. A Horizont az első Közép-európai sörmárka, aki a dublini Craft Beer Cup-on elnyerte a Grand Champion díjat. Kiváló minőségű, innovatív söreiket a hazai Michelin csillagos vendéglátóhelyek is kínálják.

https://www.horizontsorok.hu/

Rizmajer

A majd’ 30 éve működő csepeli sörfőzde, ötvözi a tradicionális eljárásokat a legújabb technológiákkal. A klasszikus világos sör mellett különleges kombinációkkal és ízekkel (például konyakos meggyes vagy mézes-narancsos gyömbérsör) készülnek a kézműves sörök kedvelőinek.

https://www.rizmajershop.hu/

Hara’Punk

A 2013-ban megalakult sörmárka, a kézműves sörök készítése mellett ezek minél szélesebb körben történő népszerűsítését is a zászlajára tűzte. Ma már a sörkészítés mellett sörfőző tanfolyamokkal, kóstolók tartásával és sör tematikájú csapatépítők szervezésével is foglalkoznak.

https://harapunk.hu/

Reketye

Ehhez a márkához fűződik az első, magyar, dobozos kisüzemi sör. A családi alapítású sörfőzde 2014-ben kezdte meg működését. Különlegessége, hogy minden sörükhöz egy-egy családi történet is kapcsolódik, melyek a címkéken látható alkotásokban elevenednek meg.

https://reketye.com/

Fóti

Az alapító a Kőbányai sörgyárban tanulta ki a szakmát, majd 1994-ben létrehozta a Fóti sörfőzdét. Ma lányával együtt viszik a vállalkozást. Hozzájuk fűződik az első hopláger, Keserű Méz, és a Fóti Zwickl is. Állandó jelleggel 4-5 féle sör elérhető náluk, de termékpalettájukon közel 20 féle prémium sör található.

https://fotisorfozde.hu/

Brew Your Mind

Itt a sörfőzés amolyan önkifejezés, a márka maga pedig egy világnézet. A szekszárdi sörfőzde 2015-ben dobta piacra első kézműves sörét, melyet azóta még vagy 20 különféle prémium kreáció követett az IPA, APA, imperial stout és sour ale vonalon.

https://www.brewyourmind.hu/

Hübris

A székesfehérvári sörfőzde, akiknek kézműves sörei valójában nem is “kézművesek”. Az üzemi mennyiségben termelő Hübris kínálatában ipa, session ipa, light lager, pils, meggyes sör, málnás sour és belga búzasör is megtalálható.

https://hubris.hu/

Szent András

Az 1991-es alapítású sörmárka büszkélkedhet Magyarországon az első prémium kategóriás, magas alkoholtartalmú fekete sörrel, a Black Rose-zal. Több, mint 30 díjjal rendelkeznek, köztük az Év Sörfőzdéje titulussal és az Ország Söre elismeréssel. Új projektjük, a TeszAndrás, mely limitált, small batch szériák létrehozásával segít a sörfőzők legvadabb fantáziáinak megvalósításában.

https://szentandrassorfozde.hu/en

Hedon

A gerilla sörfőzők által indított márka 2015-ben kezdte meg működését egy Balatonvilágosi főzdében. Nem véletlen, hogy egyik legnagyobb büszkeségük a “legbalatonibb sör” a Balatonvilágosi Pilsner, melyet a tó partján számos vendéglátó egység kínál, a hőségben kitikkadt sörkedvelőknek.

https://www.hedon.hu/

A fenti listából egyértelműen látszik, hogy mi, magyarok igazán el vagyunk kényeztetve, ha prémium kategóriás, illetve kézműves sörökről van szó.

Míg több ilyen különlegesség, akár már a szupermarketek polcain is fellelhető, addig a valódi, frissen csapolt élményért érdemes közvetlenül a főzdékhez ellátogatni, vagy eljönni a Budapest szívében található Élesztőbe, ahol 30 csapon válogathatsz a magyar és nemzetközi sörmárkák közül!