Mindenki tudja, hogy honnan érkezett hozzánk a kézműves sör forradalom (aki pedig mégsem, az a Sör történelem cikksorozatunkban máris utánajárhat) azzal viszont már kevesebben vannak tisztában, hogy pontosan melyek az „eredeti” amerikai sörök.
Az, hogy a craft beer mozgalom a tengerentúlról indult, közel sem jelenti, hogy az összes típus az amerikaiaktól származik. Sőt!
Utánanéztünk és sokkal kevesebb vérbeli amerikai sör létezik, mint gondoltuk. Nézzük, melyik típusok ereiben csörgedezik piros, fehér, kék!
Kezdjük az alapokkal: az amerikai lágerek
A kézműves sörök szempontjából vitán felül ezek a legfontosabb italok.
A kézműves sörök szempontjából vitán felül ezek a legfontosabb italok.
És most nem a kifinomult craft lágerekre gondolunk. Nem, azok a bizonyos hatos csomagokban árult, világossárga light sörök a valódi amerikai lágerek, amik Magyarországra egy kivételével el sem jutottak.
Az amerikai ivósörök elleni lázadásnak köszönhető a kézműves sörök megjelenése, mégpedig azért, mert ezek az italok nem igazán nevezhetőek sörnek.
A láger sör (jó esetben) négy fontos összetevőből áll: árpamaláta, víz, komló és persze élesztő. Ezzel szemben az Amerikában kifejlesztett láger sörök nemes egyszerűséggel kihagyták a receptből a keserű ízt okozó komlót, visszavettek a szintén kesernyés árpatartalomból és kedvenc alapanyagukkal pótolták: rizsből és kukoricából kivont cukorral. És bumm, így lett a Budlight.
jellemzői:
Inkább üdítő, mint sör, alacsony alkoholtartalommal és vízszerű áttetszőséggel. Kevésbé részegít, jobban hizlal!
itthon így találod meg:
Miller Genuine Draft (és ez még a jobb verzió)
A prototípus: Steam Beer
Ez a sör volt az igényes amerikai sörivók válasza a fent taglalt italra. A Steam Beer, a.k.a.: California Common Beer egy régivágású ale-lager hibrid, a lehető legtávolabb a cukros amerikai lágerek birodalmától.
Az amerikai kézműves sör pionír, Fritz Maytag, San Franciscó-i üzemében kifejlesztett (pontosabban a régi korokból visszahozott) főzete markánsan füstös, karamelles jellegéről és erősen komlózott íz karakteréről ismerszik meg. Magyarországon nem terjedt el, mint sörtípus, de azért néhány főzde kínálatában így is megtalálható.
jellemzői:
Klasszikus ale-jellegű borostyánszín, kellemesen kesernyés íz, testes sör, közepes alkoholtartalommal.
itthon így találod meg:
Szent András Magyar Vándor (ironikus módon)
A legamerikaibb sör: APA
Az igazi, amerikai APA. Ha jó amerikai sört szeretnénk inni, az Amerikai Pale Ale-ben nem csalódhatunk.
Mert mi is ez a sör: történelmileg az ősi brit Ale-ek 20. századi újragondolása és a Steam Beer-hez hasonlóan az egyik első proto-kézműves sörtípus. Természetesen a 70-es években kifejlesztett eredeti változattól ma már messzire sodorta a fejlődés az APA-kat, de a legfőbb értékeik így is megmaradtak. A következő tétel mellett ez a másik legtöbbet kísérletezett és egyik legkedveltebb kézműves sör típus.
jellemzői:
(általában) világosabb borostyán szín, keserű íz, széles variabilitás és közepes alkoholtartalom.
itthon így találod meg:
Monyo American Beauty, Mad Scientist Jam 52, First APA és sokan mások
Az amerikai sörök szupersztárja: IPA
És el is érkeztünk a fő attrakcióhoz, az amerikai craft beer zászlóshajójához, az India Pale Ale-hez.
Nem tudunk olyan kézműves sörfőzdéről, akinek ne lenne legalább egy IPA főzete, de ritkán állnak meg az egynél. Méghozzá azért, mert ez a legendák garmadáját maga körül tudó sörtípus a legszabadabb és sokszínűbb mind közül kísérletezés szempontjából. A gyümölcsöstől, a turmixoson át, a csokoládésig minden előfordult már az egymásra licitáló főzdék kínálatában. Mi pedig csak hátradőlhetünk és élvezhetjük a változatosságot. Az egyik legelterjedtebb altípusa, a New England IPA pedig idén reneszánszát éli. Többek között az Élesztő egyik házisöreként is.
jellemzői:
Szabad és kísérletezésre ösztönző (akárcsak a mozgalom), általában keserűbb, testes sörök, közepestől a magas alkoholtartamig
itthon így találod meg:
Most tényleg soroljuk? Csak párat: Monyo Flying Rabbit, Mad Scientist Jam72, Fehér Nyúl RAFA, Reketye Everyday IPA
Egy egzotikus kalandor: Barley wine
Sörre bor? Akkor legyen inkább sörbor!
A „árpabor-t” nem véletlenül nevezték el így brit feltalálóik. Szokatlanul magas alkoholtartalma mellett (és miatt) hosszú évekig képesek elállni, akárcsak egy jó bor. A kifinomult, brit változattal szemben, az amerikai – márkahűen – egy igazán vad, szétkomlózott, keserű ízbomba. Némely helyi sörfőzde előszeretettel érleli őket whiskey hordókban, hogy további ízkarakterekkel bolondítsák meg. Itthon (ez idáig) nem sok főzde próbálkozott meg vele, de ami késik, talán nem múlik.
jellemzői:
Telített, komplex íz hatás, erős keserűség, alkoholtartalma a magastól a nagyon magasig terjed
itthon így találod meg:
Fehér Nyúl Barley Wine, Szent András Sörfőzde Houdini